Lábunk egészségének megőrzése, bütyök, kalapácsujj, lúdtalp megelőzése.

A láb leggyakoribb deformitásai közé tartozó bütyök (hallux valgus) akkor alakul ki, amikor a láb öregujjának csontjai és ízületei elmozdulnak, az öregujj a többi ujj felé mozdul, és a láb belső oldalán fájdalmas kitüremkedés jön létre.

Amit a bütyökről tudni kell…

A láb leggyakoribb deformitásai közé tartozó bütyök (hallux valgus) akkor alakul ki, amikor a láb öregujjának csontjai és ízületei – főként statikai okokból kifolyólag – elmozdulnak, az öregaujj a többi ujj felé mozdul, és a láb belső oldalán fájdalmas kitüremkedés jön létre. Nőknél gyakrabban találkozhatunk ezzel az eltéréssel, amit minden bizonnyal a láb rossz statikáját elősegítő szűk, magas sarkú, hegyes orrú cipők viselése okoz.

Lábunk egészségének megőrzése, bütyök, kalapácsujj, lúdtalp megelőzése.

A lúdtalppal kezdődik.

A bütyök (hallux valgus) a láb leggyakoribb deformitásai közé tartozik, különösen a fejlett társadalmakban és a nők között fordul elő nagy számban. A nagylábujj alappercének kinövését értjük alatta. Kialakulásának oka a láb harántboltozatának süllyedése, amelyet a köznyelv lúdtalpnak nevez. A láb statikai helyzetének, a súly eloszlásának a megváltozása következtében ugyanis a lábfej a lábujjak tövénél kiszélesedik, a megváltozott nyomás hatására az inak a nagylábujjat a másik négy ujj felé húzzák. A nagyujj (“öregujj”) rendellenes elhajlása miatt az alapperc az ellentétes oldalon jellegzetesen kitüremkedik, deformálódik, csontkinövés is létrejöhet. Az ízület belső, illetve oldalsó részén a nyáktömlő az állandó fokozott nyomás hatására könnyen gyulladásba jön, ami a gyulladás fellángolásakor fokozott fájdalommal jár. A dörzsölés hatására a deformálódott ízület feletti bőr könnyen begyulladhat, kisebesedhet, sőt, fekély is kialakulhat.

A lúdtalp ( hossz- és harántboltozat süllyedés) korai felismerése és kezelése azért is fontos lenne, mivel minél tovább állnak fenn az egészségtelen súlyeloszlási és nyomásviszonyok, annál gyakoribb megjelenésű és súlyosabb formájú ez az ortopédiai elváltozás.
Örökletes hajlam, bizonyos betegségek (pl. reumás ízületi gyulladás, pikkelysömörrel együtt járó ízületi gyulladás) szintén gyakrabban járnak bütyök kialakulásával. A láb harántboltozatának süllyedése, a lúdtalp is fontos hajlamosító tényező. Az életkor előrehaladtával növekszik az elváltozás megjelenésének valószínűsége.
A folyamat lassan halad előre, évek telhetnek el addig, amíg a kifejezett fájdalom a beteget már mindennapi tevékenységeiben is gátolja.

Kalapácsujj (digitus malleus): a lábujjak gyakori torzulása, a láb harántboltozatának lesüllyedése következtében megbomlik az egyensúly a lábujj hajlító és feszítő izmai között, aminek következtében az alapperc a lábhát felé, míg a második és harmadik perc a talp felé fordul. Az alap- és középsőperc között kiálló ízületet a cipők gyakran törik, ezért ott bőrkeményedés alakul ki. A bőr kisebesedhet, elgennyedhet és igen fájdalmassá válhat. A kezdeti szakaszban kényelmes cipő és betét a panaszokat általában megszünteti. Súlyosabb esetekben műtét szükséges.

Megelőzni jobb, mint kezelni

A harántboltozatot megemelő lúdtalpbetét (gyógytalp-betét) megállíthatja a kezdődő folyamatot, megelőzheti a nagylábujj elfordulását, ficamát, a csonthártya izgalmát, a bütyök, a csontkinövés kialakulását. Ezért ajánlatos gyanú esetén ortopéd szakorvoshoz fordulni, és ha ajánlja, valóban használni is a betétet. A lúdtalpbetétet mindig az ortopéd orvos egyénre szóló javaslata alapján kell elkészíttetni, mert a készen kapható betétek nem mindenkinek felelnek meg egyformán. Másik alapszabály, hogy lehetőleg minden cipőben, még az otthon használt papucsban is legyen megfelelő harántemelő. A kezdeti szakaszban éjjel használt lábujjsín használata is felmerülhet, amely a nagylábujjat hivatott a megfelelő helyre visszasegíteni. A szakemberek felhívják a figyelmet a lábak, lábujjak rendszeres tornáztatásának fontosságára is. A kifejlődött bütyök már nem visszafordítható állapot, a tüneti kezelés a gyulladásos fellángolások enyhítésére, illetve a fájdalomcsillapításra terjed ki, a bütyök és a cipő érintkezési pontjában megfelelően kiképzett belsejű cipő, illetve a harántemelő használata a további állapotromlást segít elkerülni.
Gyulladás, fájdalom esetén a láb nyugalomba helyezése és jegelése enyhítheti a tüneteket. Enyhébb panaszok esetén helyileg alkalmazható fájdalomcsillapító hatású készítményeket, géleket érdemes alkalmazni.
Magát az elváltozást kifejlett állapotában azonban csak műtéti úton lehet gyógyítani. Számos műtéti megoldás ismert, amelyek a vezető elváltozásnak megfelelő korrekcióval segítenek. A műtét után azonban még legalább három-négy hét lábadozásra kell számolnunk, mert az operált terület érzékenysége miatt kezdetben csak papucs viselet elképzelhető. Mivel a láb haránt-boltozatának lesüllyedése a bütyök keletkezésének alapja, a műtét után is ajánlott haránt-emelő talpbetétet viselni.

További betegségekre, panaszokra kíváncsi?

Megosztás:

Facebook
Email

További cikkek

Combfej elhalás

A felnőttkori combfejnecrosis két fontosabb csoportja, az időskori combnyak-törés után jelentkező elváltozás (l.d. Felnőttkori balesetek) és a fiatal felnőttkori combfej-elhalás, amely 80%-ban a férfiakat érinti, kezelés nélkül fokozatosan romlik a beteg állapota a csípőfájdalomtól, a súlyos sántításig.

Tovább olvasom »

Csontritkulás

Az osteoporózis első sorban az idős kor betegsége, nem csoda tehát, hogy az életkorral haladva egyre jobban előtérbe kerül a csontritkulás megelőzése, szűrővizsgálata és a kezelése. A kezdeti tünet – terheléskor fellépő, pihenésre szűnő hát- és derékfájdalom – annyira hétköznapi panasznak tűnik, hogy gyakran oda sem figyelnek rá.

Tovább olvasom »